sobota, 16 lutego 2013

Rosja - Tiumeń


Tiumeń – miasto obwodowe w Rosji, port nad Turą (dorzecze Obu). Ośrodek przemysłu stoczniowego, maszynowego, metalowego, elektrotechnicznego, drzewnego, chemicznego, włókienniczego i skórzano-obuwniczego.
Tiumeń została założona w 1586 roku na miejscu tatarskiego miasta Czyngis-Tura jako pierwsze rosyjskie miasto na Syberii.

czwartek, 14 lutego 2013

Jordania


Mozaiki podłogowe w kościele świętych Lota i Prokopa w Khirbet al-Mukhayyat w starożytnej wiosce.


środa, 13 lutego 2013

Jordania - Góra Nebo


Góra Nebo leży w zachodniej części Jordanii, nieopodal wybrzeża Morza Martwego i Madaby. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama doliny Jordanu, skalistego wybrzeża a przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec wieże kościołów na Górze Oliwnej.
Według tradycji to właśnie stąd Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której prowadził Izraelczyków, miejsce jest czczone przez chrześcijan, Żydów i muzułmanów.

wtorek, 12 lutego 2013

Niemcy - Stuttgart


Stuttgart bywa nazywany „kolebką motoryzacji”. To właśnie tu zostały wynalezione samochody – dokonali tego Gottlieb Daimler i Karl Benz. Oprócz Porsche, w pobliżu miasta swoje zakłady mają także Mercedes i Maybach.

niedziela, 10 lutego 2013

Karkonosze - Śnieżne Kotły


Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach.. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin. Występuje tu skalnica śnieżna (gatunek endemiczny,, jest to jedyne stanowisko w Europie Środkowej). W tzw. Żlebie Bazaltowym w Małym Śnieżnym Kotle w związku ze specyficznym skalnym podłożem obserwuje się największą bioróżnorodność roślinną na obszarze Karkonoszy. Jedyne w Polsce, oprócz Tatr, stanowisko ma tu paproć rozrzutka alpejska, występuje też tam jedyne na świecie stanowisko podgatunku skalnicy darniowej, tzw. bazaltowej (Saxifraga moschata basaltica). W Kotłach liczne są rzadkie gatunki flory alpejskiej i arktycznej.

piątek, 8 lutego 2013

Jordania - Petra


Petra  to obecnie ruiny miasta Nabatejczyków,  znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii.  Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza "wielobarwna".
Pocztówka przedstawia jedną z budowli tego miasta -  Khazneh (El Khazneh Faraoun) zwana przez Beduinów "Skarbcem Faraona" – wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e. W pewnym sensie jest to sztandarowy i najsłynniejszy zabytek Petry. Nie jest jasne przeznaczenie budowli, chociaż ostatnio przeważa pogląd, że był to grobowiec (a nie świątynia) któregoś z władców Petry – być może Aretasa IV i jego żony.

wtorek, 5 lutego 2013

Jordania - Amman


Meczet króla Abd Allaha przykryty charakterystyczną błękitna kopułą. Udostępniony turystom, przy meczecie działa również Muzeum Islamskie.

poniedziałek, 4 lutego 2013

Palestyna - Betlejem



Grota Mleczna w Betlejem – półnaturalna, półsztuczna grota w Betlejem, w Palestynie na Pustyni Judzkiej. Od czasów starożytnych chrześcijańskie miejsce pielgrzymkowe, własność Kustodii Ziemi Świętej,  sanktuarium maryjna, kościół klasztorny franciszkanów.
Niektóre źródła podają w odniesieniu do Groty Mlecznej, iż była ona miejscem pochówku Świętych Młodziaków. Już w czasach św. Heleny, matki cesarza Konstantyna Wielkiego, która przybyła do Ziemi Świętej w 327–328, istniało poza miastem oratorium dedykowane pamięci tych pierwszych męczenników. Do sanktuarium przychodzą również, oprócz pątników i miejscowych chrześcijan, kobiety muzułmańskie, by prosić o dar mleka dla swoich niemowląt lub o dar uzdrowienia z niepłodności. W sanktuarium od kwietnia 2009 znajduje się kopia figury Matki Bożej z Ludźmierza.


niedziela, 3 lutego 2013

Niemcy - Würzburg


Rezydencja biskupia w Würzburgu – pałac biskupi w Würzburgu, jeden z najznamienitszych zabytków architekturybarokowej w Europie, porównywany często do pałacu w Wersalu. Zaprojektowany przez Balthasara Neumanna na zlecenie książąt biskupów Jana Filipa von Schönborn oraz jego brata Fryderyka Karola w 1720 został ukończony w 1744.
Od 1981 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO - z największym na świecie malowidłem-plafonem na olbrzymiej klatce schodowej.

sobota, 2 lutego 2013

Bytom - Muzeum Górnośląskie

Z okazji wystawy "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia" została wydana seria pocztówek.
Pocztówki te wydało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Oto kilka z nich:











piątek, 1 lutego 2013

Portugalia - Aveiro


Miejscowość założona w X w. Do XI w. pod panowaniem Maurów. W 1575 sztorm zasypał wejście do portu oraz utworzył barierę zamykającą zatokę. Na tej mierzei powstała później wioska rybacka Costa Nova.
W 1973 powstał w Aveiro uniwersytet Universidade de Aveiro.
Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.