środa, 14 listopada 2012

Ukraina - Kijów


Pocztówka przedstawia widok na Bliższe i Dalsze Pieczary w Kijowie. Ławra Pieczerska, wznosząca się na wzgórzu górującym nad miastem, to jeden z pierwszych monasterów (klasztorów) zbudowanych na Rusi. Dlatego również dzisiaj jest jednym z najważniejszych świętych miejsc zarówno dla Ukraińców jak i dla Rosjan.
 Pierwszymi mieszkańcami, którzy osiedlili się na wzgórzu z początkiem XI w., byli pustelnicy. W skałach drążyli pieczary (stąd pochodzi nazwa Ławry) w których przebywali odcięci od świata oddając się ascezie i pogrążając się w modlitwie. Zajmowali się malowaniem ikon, przepisywaniem ksiąg, tam właśnie stworzona została pierwsza kronika, opisująca najdawniejsze dzieje Rusi. Z czasem na wzgórzu osiedlało się coraz więcej mnichów. W 1051 r. postanowili wybrać swojego przełożonego pod którego okiem powstał klasztor (nazywany w kościołach wschodnich monasterem).
Na przestrzeni wieków klasztor był rozbudowywany. Obecnie na jego terenie znajduje się aż 11 cerkwi. Ich kopuły pokrywa prawdziwe złoto, wnętrza ozdobione są pięknymi malowidłami i kryją misternie zdobione ikonostasy. 

3 komentarze:

  1. w krajach prawosławnych zawsze fascynowało mnie, że kompleksy kilku czy kilkunastu świątyń to u nich norma.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zanim przeczytałem opis, to właśnie te złote kopuły przykuły moją uwagę :)

    OdpowiedzUsuń