poniedziałek, 24 października 2011

Kenia

Kartka prywatna.

Ciekawostki :
  • Wśród plemion zamieszkujących obszar Kenii dość powszechna jest poliandria, czyli związek małżeński jednej kobiety z kilkoma mężczyznami. Jest to bardzo ciekawe zjawisko z punktu widzenia antropologów i kulturoznawców. Przyczyną poliandrii jest to, że wśród niektórych ludów (plemię Luo) panował zwyczaj kupowania żon. Dochodziło do takich sytuacji, że bogaci mięli po kilka żon, biedni ani jednej. Dlatego też biedniejsi członkowie plemienia „składali” się na wspólną żonę, którą traktowali niezwykle dobrze. Dlatego kobiety w większości przystawały na taki układ.
  • Turyści przebywający w Kenii muszą pamiętać o tym, by nie spożywać wody z kranu, lepiej też nie płukać zębów tą wodą bez wcześniejszego przegotowanie jej. Zazwyczaj hotele zaopatrzone są w termosy z wodą pitną, można też kupić sobie wodę niegazowaną w przyhotelowych barach. Koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniach przeciwko malarii. Napoje typu Coca – cola, czy Sprite są stosunkowo niedrogie i osiągalne nawet w małych zakątkach kraju, natomiast niegazowana woda źródlana ma wysoką cenę i dostępna jest  tylko w większych miastach i dużych hotelach.
  • Ludność Kenii charakteryzuje gościnność, uprzejmość i życzliwość. Mimo to prezenty i drobne opłaty za wszelkie usługi są bardzo mile widziane. Dobrze postrzegane przez Kenijczyków jest dawanie napiwków. Bilety wstępu do muzeów w Kenii są dwa razy droższe dla cudzoziemców niż dla rodowitych mieszkańców, zaś wstęp do rezerwatu jest 9 razy droższy dla przybyszy niż dla autochtonów. Zapłacić musimy również za zrobienie zdjęcia tubylcom, zakazane jest bowiem fotografowanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody.  Pomimo tego,  Kenia jest krajem dość tanim i przyjaznym cudzoziemcom.

1 komentarz:

  1. Bardzo ładna kartka i ciekawostki interesujące. Zwłaszcza ten ostatnia, szczerze powiedziawszy nigdy bym się nie domyślił, że trzeba płacić tamtejszym za zdjęcie. :)

    OdpowiedzUsuń