czwartek, 29 grudnia 2011

Rosja - Bursztynowa Komnata

Kartka z oficjalnej wymiany.

Bursztynowa sala powstała na początku osiemnastego wieku z inicjatywy króla Prus - Fryderyka I . Kilka lat trwały prace nad doborem kamieni odpowiedniej wielkości i koloru. W końcu powstał gabinet składający się z dwunastu płaszczyzn ściennych i dziesięciu fragmentów boazerii ,które można było dowolnie zestawiać. Gabinet był przepiękny.
 Gdy bursztynowy gabinet był już gotowy ,zgodnie okrzyknięto go ósmym cudem świata. W 1716 roku Piotr I Wielki car Rosji po raz pierwszy zobaczył to wspaniałe cacko i był nim tak zachwycony ,że król Prus postanowił mu ją podarować jako symboliczną rękojmię sojuszu między Prusami ,a Rosją.
  Dar trafił do Petersburga – najpierw do Pałacu Letniego, a później Zimowego. Od 1743 gabinet rozbudowano – m.in. dodano kandelabry, lustra, a także meble. W 1755 przeniesiono komnatę do pałacu w Carskim Siole.
 W 1941 została skradziona przez Niemców. Latem następnego roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do królewieckiego zamku. Jednak w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty.
Obecnie w pałacu Katarzyny w Carskim Siole znajduje się kopia zaginionej Bursztynowej komnaty, ukończona w 2003. Prace nad rekonstrukcją komnaty rozpoczęto w 1979 i prowadzono je na podstawie zachowanych źródeł: zdjęć i dokumentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz