środa, 29 sierpnia 2012

Wisła


"Wisła w akwarelach Dariusza Orszulika"
Pocztówka przedstawia pałacyk myśliwski wybudowany w 1898 r. na polanie Przysłop pod Baranią Górą, dla samego arcyksięcia Fryderyka Habsburga.
 W czasach panowania Habsburgów, polowania stanowiły bardzo popularną rozrywkę wśród arystokracji. Ponoć z okazji zakończenia budowy, zorganizowano polowanie, na którym żona Fryderyka ustrzeliła 30 ptaków. Obiekt gościł wiele koronowanych głów: w 1916 r. bawił tu cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern, w tym samym roku przybył także arcyksiążę Karol, późniejszy cesarz Austrii.
Historia pałacyku jest burzliwa. Obiekt zmienił nie tylko właścicieli, ale i swoją lokalizację. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., jako symbol znienawidzonej władzy został doszczętnie splądrowany przez miejscową ludność. Dopiero w 1923 r. oddano go w dzierżawę Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu, które po remoncie otworzyło w nim schronisko. Podczas II wojny światowej pałacyk został oddany towarzystwu sportów zimowych z Katowic. Do lat 70-tch ponownie pełnił funkcję schroniska. Zamknięto go, gdy stał się zbyt mały na potrzeby coraz większego ruchu turystycznego. Przez wiele lat stał bezużytecznie i niszczał. Dopiero w 1985 r., zdecydowano się na przeniesienie pałacyku do centrum Wisły i przekazanie go na siedzibę PTTK. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz