niedziela, 23 września 2012

Ukraina - Kijów


Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (ukr. Михайлівський золотоверхий монастир) – prawosławny zespół klasztorny w Kijowie.
Budowla ta została wzniesiona już w XII wieku. Według legendy, miejsce budowy nie było przypadkowe. Jak głoszą dawne przekazy, przyjęcie chrztu przez Ruś Kijowską (988 r.) nie wszyscy Ukraińcy przyjęli z entuzjazmem i widząc topienie w Dnieprze swoich słowiańskich bogów, modlili się o ich powrót. Tam, gdzie jeden z posągów został wyrzucony przez wodę na brzeg, mnisi zbudowali klasztor.
Świątynia ta wznosi się na prawym brzegu Dniepru. Losy Monasteru na przestrzeni wieków były skrajnie różne. Za czasów świetności należał on do najbogatszych świątyń na Ukrainie. Przez wieki wielu dobroczyńców sponsorowało jego przebudowy i renowacje. Jednak w jego dziejach pojawiły się i czarne karty, stanowią je lata 1934-1936. Wówczas to cały kompleks został najpierw rozgrabiony, a następnie doszczętnie zniszczony na rozkaz władz radzieckich, które ustanawiając go zabytkiem barokowym stwierdziły, że nie jest wystarczająco cenny. Sowieci pozbyli się świątyni przy pomocy dynamitu. Z oryginalnego kompleksu pozostał jedynie refektarz.
 Obecny Monaster św. Michała jest repliką prawosławnego zespołu klasztornego, wzniesioną w latach 1997–1998. Choć dla wiernych otwarto go rok później (30 maja 1999), to prace związane z wystrojem wnętrza zakończono dopiero w roku 2004

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz