środa, 20 lipca 2011

Rosja - Chabarowsk

Kartka prywatna.

Gdy chodziłam do szkoły podstawowej jednym z przedmiotów był j. rosyjski. Wszyscy sie go uczyli, jedni bardziej pilnie inni mniej, ale był obowiązkowy.
Nauczyciele szukali sposobów, aby ten język wchodził nam do głowy łatwiej. Jednym z tych sposobów było korespondowanie z dziećmi z ówczesnego ZSRR. 
Ja osobiście korespondowałam z dziewczynką z Chabarowska.
Korespondencja ta trwała kilka lat, a potem jakoś tak sama umarła.
Bardzo się zdziwiłam gdy już jako dorosła osoba dostałam od niej list. Korespondencja trwała jeszcze trochę ale po którymś liście nie dostałam już odpowiedzi.

Chabarowsk jest położony nad rzeką Amur, w pobliżu ujścia rzeki Ussuri, na północ od Władywostoka.
W chwili obecnej Chabarowsk jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym regionu.
Miasto jest także ważnym węzłem kolejowym, a także siedzibą licznych placówek naukowych, instytucji kulturalnych i 11 szkół wyższych (w tym uniwersytetu).

2 komentarze:

 1. Ja także uczyłam się tego języka w szkole.Mój syn już nie miał takiego obowiązku.W szkole, do której chodził można było wybrać sobie j.rosyjski jako dodatkowy.Żeby go przekonać do wyboru użyłam argumentu, że może znaleźć się w sytuacji, gdzie ktoś coś powie po rosyjsku a on nie będzie wiedział, czy mu za to podziękować, czy wręcz przeciwnie.Zadziałało.Kiedy już był studentem wpada któregoś dnia do domu podekscytowany i relacjonuje, że był jedynym na roku, który umiał przeczytać i w miarę zrozumieć tekst napisany cyrylicą.Teraz pracuje tylko po angielsku, ale co się nauczył to nie straci.
  Chabarowsk to piękne miasto.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Też pochodzę z czasów kiedy to rosyjski był obowiązkowym i zawsze zadawałam sobie pytanie kiedy przyjdzie mi w nim mówić. Nie myślałam, że stanie się to we Włoszech...
  Pisało się listy z rówieśnikami, by podciągnąć ten język, ale jakoś to wszystko się pourywało - mam jednak pamiątkę z Krasnodarskiego Kraju (doszła w paczce), stary już, nie działający zegar, ale jest i przypomina.

  OdpowiedzUsuń