sobota, 30 lipca 2011

San Marino

Kartka prywatna.

San Marino to jedno z najmniejszych państw Europy, mniejsze są tylko Watykan i Monako.
San Marino uważa się za najstarszą republikę świata, utworzoną w 301 roku przez utalentowanego chrześcijańskiego budowniczego, kamieniarza (inni podają, iż był kowalem) zwanego Świętym Marinusem. Gdy uciekał przed prześladowcą chrześcijan – cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się na szczycie Monte Titano (najwyższe z siedmiu wzgórz San Marino) i tam założył małą wspólnotę chrześcijańską. Właścicielka ziemi, pani Rimini zapisała ją w testamencie wspólnocie chrześcijańskiej.
Na pamiątkę kamieniarza, ziemię nazwano "Ziemią San Marino", by w końcu zmienić ją na nazwę, którą ma do dziś: "Republika San Marino".
Nie ma znaczącej różnicy między danymi demograficznymi dotyczącymi ludności San Marino i Włoch. Państwo zamieszkuje około 29 000 osób, w tym 1000 obcokrajowców, w większości Włochów, a także Polaków (przede wszystkim zajmujących się handlem). Około 5000 obywateli San Marino żyje poza jego granicami, przede wszystkim we Włoszech.

4 komentarze:

 1. Kolejny piękny wpis.Interesuje mnie,skąd bierzesz material do wpisu...Jest taki skondensowany i bardzo ciekawy.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. :)
  Internet to skarbnica wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna ta kartka!
  Nie miałam pojęcia, że tam jest tylu Polaków.
  Ja jestem już po operacji ręki - chyba wszystko jest OK. Jeszcze druga ręka będzie robiona.Ale dopiero jesienią.
  Buziaczki przesyłam:))

  OdpowiedzUsuń