Kartka prywatna.
San Marino uważa się za najstarszą republikę świata, utworzoną w 301 roku przez utalentowanego chrześcijańskiego budowniczego, kamieniarza (inni podają, iż był kowalem) zwanego Świętym Marinusem. Gdy uciekał przed prześladowcą chrześcijan – cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się na szczycie Monte Titano (najwyższe z siedmiu wzgórz San Marino) i tam założył małą wspólnotę chrześcijańską. Właścicielka ziemi, pani Rimini zapisała ją w testamencie wspólnocie chrześcijańskiej.
Na pamiątkę kamieniarza, ziemię nazwano "Ziemią San Marino", by w końcu zmienić ją na nazwę, którą ma do dziś: "Republika San Marino".
Nie ma znaczącej różnicy między danymi demograficznymi dotyczącymi ludności San Marino i Włoch. Państwo zamieszkuje około 29 000 osób, w tym 1000 obcokrajowców, w większości Włochów, a także Polaków (przede wszystkim zajmujących się handlem). Około 5000 obywateli San Marino żyje poza jego granicami, przede wszystkim we Włoszech.
Kolejny piękny wpis.Interesuje mnie,skąd bierzesz material do wpisu...Jest taki skondensowany i bardzo ciekawy.Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńInternet to skarbnica wiedzy :)
Przepiękna ta kartka!
OdpowiedzUsuńNie miałam pojęcia, że tam jest tylu Polaków.
Ja jestem już po operacji ręki - chyba wszystko jest OK. Jeszcze druga ręka będzie robiona.Ale dopiero jesienią.
Buziaczki przesyłam:))
Piękny widok :)
OdpowiedzUsuń